#2 Tajemnice sukcesu carsharingu.

Październik 4, 2017 Paweł Sobkowiak

Carsharing skazany na sukces ?
Dlaczego carsharing jest tak popularny w Europie ?
Jakie są największe zalety carsharingu ?
Carsharing to przystanek, czy szczyt komunikacyjnej ewolucji miast ?

Planując treść tego artykułu, zastanawiałem się, czy jego treść powinna trafić w ogóle na stronę Click2Go, a nie raczej na bloga, pt. „czy carsharing jest fajny ?” Postanowiłem jednak umieścić go w naszych aktualnościach, gdyż co do zasady chcąc budować poznański system bierzemy na siebie część nazwijmy to „informacyjną” i po naszej stronie leży obowiązek uświadamiania co do korzyści płynących z korzystania z carsharingu.

Carsharing w Europie.

W Europie zachodniej już wiele lat temu mieszkańcy dużych, średnich ale i małych miast zaczęli się „korkować”. W Madrycie i Berlinie budowano to coraz wydajniejszą komunikację miejską, ale i ona nie wystarczała. Tamtejszy carsharing wykształcił się niejako przez pączkowanie. Najpierw ludzie wspólnie jeździli taxi, potem we 4 jednym autem do pracy, by następnie korzystać z tamtejszej wersji „BlaBlaCara”. Jeden z dużych koncernów samochodowych odkrył niszę w tym segmencie i rozpoczął komercyjną działalność w zakresie carsharingu. Ta marka wciąż działa i ma się dobrze. I będzie tak jeszcze bardzo długo, aż miasta wskoczą na kolejny etap ewolucji komunikacyjnej, ale o tym w dalszej części tekstu.

Zalety carsharingu.

Mówiąc o zaletach carsharingu, trzeba pamiętać, że to jedna z usług lub może nawet produktów (sam już nie wiem), której jakość i możliwości wzrastają w miarę upływu czasu. Korzyści płynące ze współdzielenia aut teraz są wielokrotnie większe niż były nawet 5 lat temu. Usługi stają się bardziej kompletne, a klient oprócz przejazdu autem może skorzystać z szeregu dodatkowych atutów, np. zarezerwować auto na czas zakupów, pojechać służbowo na koncie firmowym lub otrzymać korzyści u partnerów. Trzon idei carsharingu to odkorkowanie miast, usprawnienie poruszania się mieszkańców i poprawienie jakości powietrza w aglomeracjach dzięki flocie pojazdów hybrydowych lub elektrycznych. To te trzy najważniejsze punkty które muszą spełnić firmy carsharingowe, jeśli chcą dostarczać usługę na oczekiwanym poziomie.

Niektóre z zalet: mniej pojazdów w centrum, usprawnienie komunikacji miejskiej, poprawa jakości powietrza, niskie koszty przejazdów, niezależność użytkowania, bezpłatne parkowanie w SPP, suplement do komunikacji miejskiej, 5-osobowa alternatywa dla taxi, UBER etc.

O samych zaletach i korzyściach typowo finansowych z korzystania ze współdzielenia pojazdów popełnię kolejny tekst. Jest to rozległy i niezwykle ciekawy temat. Niektóre z wniosków wyłuskanych z prostych kalkulacji i porównań zaskoczyły nawet nas. Oczywiście na korzyść Click2Go.

Carsharing, a ewolucja.

Jak pisałem w moim poprzednim tekście, miasta, tu ku nasz radości prym wiedzie Poznań, już nie chcą być miastami, ale Smart-miastami. Skoro tak to carsharing jest tylko (lub aż) przystankiem na drodze ewolucji w aglomeracjach. Przecież pojęcie smart dąży do nieskończoności. Dziś dzielimy się z mieszkańcami naszymi hybrydowymi pojazdami, jutro będą to „elektryki”, a pojutrze auta na wodór. Jakkolwiek ta ewolucja nie będzie wyglądać i w którą to stronę nie pójdzie oraz jakiego tempa nie nabierze, zawsze będą z tego ogromne korzyści dla nas mieszkańców. Jeszcze kilka lat temu jak uciekł Ci autobus to musiałeś iść pieszo, potem mogłeś wskoczyć do tramwaju, wczoraj mogłeś zadzwonić na „radio-taxi”, dziś klikasz w telefon i wsiadasz do Click2Go jesteś na miejscu w kilka minut. Czekaj co będzie jutro. Może to auto samo przyjedzie po Ciebie. Tak samo…wiesz, bez kierowcy, na click.

#jestemtu #autonaminuty

 

Podziel się
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
Google+
https://www.click2go.pl/tajemnice-sukcesu-carsharingu/
Twitter
Pinterest
Instagram